naprawa piekarnika

Najczęstsze usterki w kuchenkach i piekarnikach

Sprzęty AGD, nawet jeżeli o nie dbamy często się psują, do najczęściej psujących się sprzętów są kuchenki i pralki. Jakie są najczęstsze usterki w kuchenkach? Jak poradzić sobie z awarią piekarnika?

Jakie są najczęstsze usterki w kuchenkach?

1. Płyta indukcyjna/ceramiczna się nie włącza

Jeżeli płyta indukcyjna bądź ceramiczna nie włącza się podczas pierwszego użycia, możliwe jest, że źle ją podłączyliśmy. Przed podłączaniem tego sprzętu powinniśmy dokładnie przeczytać instrukcje, ponieważ złe podłączenie płyty może skutkować jej awarią. Różni producenci mają różne oznaczenia, więc nie można podłączać jej, tak jak nam się wydaje.

piekarnik system dual flow

źródło: hotpoint.co.uk

2. Dwa pola po jednej stronie płyty nie działają

Płyty elektryczne muszą być podłączone na dwie fazy, po prawidłowym podłączeniu płyta powinna działać, ponieważ jedna faza zasila lewą stronę, a druga faza prawą. Jeżeli wszystko było dobrze podłączone i płyta po jakimś czasie nie działa prawdopodobnie, wybił bezpiecznik i jedna ze stron nie działa.

3. Kuchenka gazowa- słabe płomienie lub ich brak

Kipiące potrawy mogą zalać palnik, przez co w efekcie mamy słabe płomienie. Jeżeli nasze dysze się zatkały, kuchenka będzie słabo palić, trzeba więc je przeczyścić. Jeżeli palnik nie trzyma płomieni, musimy sprawdzić termoparę. Chcąc to sprawdzić wystarczy zamienić ją na chwilę z innym palnikiem. Jeżeli działa powodem usterki jest zawór, trzeba będzie go wymienić bądź naprawić.

Jak poradzić sobie z awarią piekarnika? Czyli najczęstsze usterki w piekarnikach

naprawa piekarnika

źródło: how-to-repair.com

1. Piekarnik źle piecze

Niedopieczony spod ciasta spowodowany jest najczęściej przelaniem grzałki, konieczna będzie w takiej sytuacji jej wymiana.

2. Temperatura rzeczywista piekarnika nie jest taką, jaką nastawiliśmy

Najprawdopodobniej musimy wymienić termostat. Jeżeli nastawiliśmy np. 180 stopni Celsjusza, a czujemy, że temperatura jest o wiele mniejsza, zapewne popsuł się termostat. Jednak przed jego wymianą na nowy warto sprawdzić grzałki.

3. Wybijanie bezpieczników przez piekarnik

najczęściej wybijanie bezpieczników spowodowane jest zalanym łącznikiem krzywkowym funkcji, słabe styki bądź przepalenie przewodów. Jednak jest jeszcze wiele innych powodów, przez które piekarnik może wybijać bezpieczniki.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons