Panele słoneczne czy pompa ciepła?

W obecnych czasach każdy z nas już na etapie budowy domu zastanawia się nad ekologicznym ogrzewaniem wody. Takie najbardziej popularne formy ogrzewania wody to panele słoneczne i pompa ciepła. Co zatem wybrać panele słoneczne, czy pompę ciepła?

Panele słoneczne czy pompa?
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, różni się też sposobem uzyskiwania i przetwarzania energii. Inny jest również sposób montaży i ich koszty. Jednak oba te rozwiązania mają mianownik wspólny, to znaczy pomagają znacznie obniżyć koszty ogrzania wody w domu.
  • Pompa ciepła
Zacznijmy od pompy ciepła, która pozyskuje energię z powietrza, wody bądź gruntów. Służy ona do ogrzania wody, a także pomieszczeń. Jej sprawność jest bardzo wysoka, w zależności od rodzaju pompy. Otóż zdolność do ogrzania wody, nawet przy temperaturze 0 st. C może wynieść 70 – 80 %. Z tego też względu taka pompa ciepła może wspomagać ogrzewanie domu, przez to, że jest podłączona do centralnego ogrzewania.
pompa ciepła

Źródło: pixabay.com

  • Panele słoneczne
Natomiast panele słoneczne są znacznie bardziej popularne niż pompa ciepła. Takie panele słoneczne pobierają energię ze słońca. Niestety korzyści, które płyną z użytkowania paneli słonecznych trwają tylko kilka miesięcy. Dlaczego? Dlatego iż jest to uwarunkowane położeniem geograficznym Polski. Ale spokojnie przez te kilka miesięcy w ciągu roku w 100 % możemy liczyć na ciepłą wodę z paneli słonecznych. Taka instalacja paneli jest dla nas kluczowa. Czemu? Ponieważ najefektywniejsze grzanie paneli uzyskamy, montując je, np. na dachu domu od strony południowej. Otóż w takim położeniu panele słoneczne osiągają najwyższą wydajność, około 80 – 90 %. Pamiętajmy o tym, aby takie panele przynajmniej raz do roku czyścić, ponieważ osiadający kurz, może w znaczący sposób zmniejszyć sprawność ich działania.
Podsumowując powyższy artykuł powiem, że koszt zakupu pompy ciepła nie jest wysoki i może wynieść połowę ceny paneli słonecznych. To jednak koszty eksploatacyjne bardziej przemawiają za zakupem paneli słonecznych.
Zsumujmy, panele słoneczne na ogrzanie wody zużywają 0,06 kw, natomiast pompa ciepła 1,0 kw. Poza tym ewentualna naprawa paneli słonecznych jest znacznie tańsza od naprawy pompy ciepła. Jednak, aby zakup paneli słonecznych był opłacalny, to nasz dom musi być dobrze usytuowany, to znaczy nie znajdować się w zacienionym miejscu, np., w lesie. Musi też być względna pogoda i ciepłe lato. Inaczej jest z pompom ciepła, jej warunki klimatyczne absolutnie nie przeszkadzają, gdyż pracuje ona przez cały rok. Reasumując zarówno jedno urządzenie, jak i drugie ma swoje plusy i minusy. Dlatego decyzja, co wybrać pompę ciepła, czy panele słoneczne, musi absolutnie być podjęta przez każdego z nas z osobna.
Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons