Rodzaje telewizorów

Mówią o nim „złodziej czasu”, ale na dłuższą metę nie da się bez niego żyć, o kim mowa? Oczywiście o telewizorze, dzięki któremu obejrzymy sobie swój ulubiony program, czy serial lub wysłuchamy wiadomości z kraju i ze świata. W XXI wieku mamy ich pod dostatkiem. Wystarczy tylko pójść do sklepu RTV i wybrać dany model. Ale, jak to zrobić, gdy w takim sklepie pokażą nam jego pięć rodzai, który wybrać? Te pięć rodzai telewizora to m.in. telewizor tradycyjny kineskopowy, telewizor LED, telewizor LCD, telewizor plazmowy, telewizor 3 D. Zatem jest w czym wybierać. Dlatego w tym artykule omówię je.

1. TELEWIZOR TRADYCYJNY

Odtwarza obraz przy użyciu kineskopu, w technologii CRT, podobnie jak starszej generacji monitory komputerowe. Taki telewizor ma dużą obudowę i wagę, ale za to zużywa bardzo mało energii elektrycznej, co jest jego niewątpliwą zaletą. Jest on szkodliwy dla zdrowia, ponieważ kineskop emituje promieniowanie elektromagnetyczne. Stąd też niemożna jego oglądać z małej odległości. Zwłaszcza dzieciom powinno się ograniczać dostęp do takiego telewizora.

2. TELEWIZOR LCD

Wykorzystuje w swoim działaniu ciekłokrystaliczny panel. Zajmuje mało miejsca i jest płaski, przez co można go w dowolny sposób ulokować w mieszkaniu. Panel ciekłokrystaliczny nie emituje szkodliwego promieniowania, jak ma to miejsce w przypadku telewizora kineskopowego.

3. TELEWIZOR LED

Wykorzystuje technologię działania znaną z telewizora LCD, z tym, że podświetlenie ekranu jest wykonane w nich przy użyciu diod LED. Telewizor LED -owy zużywa mniej energii elektrycznej, niż telewizor LCD.

4. TELEWIZOR PLAZMOWY

To kolejny rodzaj dostępny w sklepach ze sprzętem RTV telewizora. Potocznie nazywany jest on plazmówkom, a jego technologia działania opiera się na technologii plazmowej, przyjaznej dla zdrowia człowieka. Jakość obrazu w telewizorze plazmowym jest większa, niż z wykorzystaniem telewizora LCD. Ma on jednak większy, chwilowy pobór mocy.

5. TELEWIZOR 3D

.tele3D

Jest najnowszą propozycją producentów produkujących telewizory. To sprzęty umożliwiający oglądanie filmów w technologii trójwymiarowej. Do poprawnego odczytu obrazu z użyciem takiego telewizora konieczne jest zastosowanie specjalnych okularów, podobnie jak ma to miejsce w kinach podczas seansów filmów w 3D.

Reasumując każdy rodzaj telewizora różni się od siebie dość znacząco. Dlatego decydując się na kupno telewizora musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze potrzeby, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons